Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech
plenfrdeuk

Mieliśmy zaszczyt gościć praktykantów w ramach programu Erasmus+ w dziele Współpracy Międzynarodowej. A poniżej możecie odsłuchać wrażeń z odbytych praktyk, ponieważ specjalnie dla Was nagraliśmy z nimi wywiad! 
Link: https://www.youtube.com/watch?v=cBt7Zoc7DvU&t=3s

To już koniec praktyki Emina, studenta z Eskisehir Osmangazi University z Turcji, który spędził u nas 2 miesiące na praktykach w biurze programu Erasmus+, jak i w Dziale Informacji i Marketingu. Bardzo się cieszymy, że mogliśmy gościć tak ambitnego i ciężko pracującego praktykanta, a poniżej kilka słów od niego:

I am very lucky to have had the opportunity to do an internship at Powislanski University, where very friendly and smiling people work, and in Gdansk, one of the most beautiful cities in Poland. During my internship, I gained experiences that would be of great benefit to me in business life and I had the opportunity to meet many people from different cultures. It was a great chance for me to have done my internship in Poland, I had many opportunities to participate in student activities and socialize, and to meet foreign students as well as improve my foreign language skills.

Emin, Eskisehir Osmangazi University, Turcja

Znacznik wyboruAwad i Ahmed z Jordanii (Al.-Zaytoonah University)
Znacznik wyboruRabia, Onur i Arda z Turcji (Anadolu University)
Znacznik wyboruLama, Majd i Mohamed z Palestyny (Birzeit University, Al-Quds University)
Znacznik wyboruLamiae i Tasnime z Maroka (Sidi Mohamed Ben Abdellah University)
Znacznik wyboruArmela i Erland z Albanii (Aleksandër Moisiu University)
Znacznik wyboruHelena z Chorwacji (Polytechnic of Rijeka)

Podczas ich pobytu semestrowego w Polsce studenci uczestniczyli w wydarzeniu PSW – International Week’22, który odbył się w 24-28 maja, na którym mieli okazję do uczestniczenia w spotkaniach z pracownikami ok. 30 różnych instytucji wyższych oraz wzięli udział w IV Międzynarodowej Konferencji Studenckiej. Ale Erasmus+ to nie tylko nauka, dlatego też w poniższej relacji możecie zobaczyć inne miejsca, które odwiedzili nasi studenci.

Szanowni Państwo,

Turcja -> Polska

Biuro Współpracy Międzynarodowej PSW pierwszy raz w swoim progach wita studenta z Anadolu University, który przyjechał odbyć u nas praktykę studencką!

Pan Onur będzie w Biurze dodatkową pomocą przy przystosowaniu Biura do pracy w trybie zdigitalizowanym oraz pomoże pracownikom w odnawianiu umów inter-instytucjonalnych z naszymi 150 partnerami.

Mamy nadzieję powitać więcej studentów, którzy będą chcieli odbyć swoją praktykę w Powiślańskiej Szkole Wyższej.

Tymczasem zapraszamy zapoznać się z ofertą praktyk: https://psw.kwidzyn.edu.pl/praktyki.html

 

W semestrze letnim w roku akademickim 2021/2020 gościliśmy w murach naszej uczelni studentów z Libanu (MUBS), Kosowa (Universum College) i Bośni i Hercegowiny (International Burch University) w ramach programu Erasmus+.  

Mobilność od początku była realizowana w trybie on-line, dzięki czemu studenci mieli okazję do odwiedzenia wielu miast w Polsce i zintegrowania się ze studentami programu Erasmus + z innych uczelni.  

A poniżej zdjęcia z pobytu studentów w Polsce:  


W semestrze letnim w roku akademickim 2020/2021 mieliśmy zaszczyt gościć studentów z Algierii (University Hassiba Benbouali), Kosowa (Universum College, Haxhi Zeka University) i Jordanii (Al-Zaytoonah University) w ramach programu Erasmus+. Na pewno było to dla nich wyzwanie, ponieważ tydzień po przyjeździe nastał w Polsce lockdown z powodu pandemii i zaczęła się nauka on-line.

Studenci razem z pracownikami International Office wybrali się na wycieczkę do zamku w Malborku, gdzie mieli szansę na zwiedzanie największego zamku w Polsce oraz na liczne wyjazdy do Trójmiasta, gdzie podziwiali widoki Pomorza.

Mobilność słowami studentki z Kosowa:

Erasmus + Programme helped me see things in different perspectives and grew me up in so many aspects. It left a huge mark in my mind and great memories of studies, people, cultures and beautiful, historical buildings.

One of them, behind me: Malbork Castle ❤


Semestr zimowy 2019/2020 powoli dobiega końca. Zostały ostatnie egzaminy do zaliczenia i studenci, który studiują w PSW ramach programu Erasmus będą szykować się do powrotu do swoich domów. Poprosiliśmy studentów o kilka słów o tym jak było :)

Living in Poland and studying st Powiślańska University was something way more than what anyone can expect. To feel you are a member of that huge caring family where we shared the most exciting time of our lives and learned a lot.
Erasmus Plus could be one of the best programs which allows the youth to learn new skills, knowledge about new educational systems and most importantly enjoy the traveling experience to discover Europe.
Can't wait to participate in Erasmus again.
"Yousef Al Falahat" - Jordania, Al-Hussein Bin Talal University
 
Erasmus gave me the greatest opportunity of my life. It offered me the opportunity to see all Europe, to meet new people and cultures. I did not regret it. I was a little scared at first, I was sad but now I am very happy and I'm leaving happy. Of course, my school and my teachers have a big impact on this.They welcomed us very well and always helped. They did not force us to anything.They were always very understanding. I loved all of them and I am grateful to everyone.
"Firdevs Çelik" - Turcja
 
This semester was one of the best times of my life. I had the opportunity to visit many countries, I met many new people. I'm so lucky to be here. Bardzo dziękuję Powiślańska Szkoła Wyższa!
"Abdullah Can Derin" - Jordania, Al-Hussein Bin Talal University
 
erasmus zima 19 20 1
erasmus zima 19 20 2
 

W semestrze letnim w roku akademickim 2018/2019 mamy zaszczyt gościć studentów z Algierii (University Hassiba Benbouali), Serbii (Educons Univeristy), Kosowa (Universum College) i Turcji (Nuh Naci Yazgan University) w ramach programu Erasmus+. Powiślańska Szkoła Wyższa zorganizowała dla nich jednodniowy wyjazd do Trójmiasta. Ze względu na to, że była to jednodniowa wycieczka nie mieli zbyt dużo czasu na zwiedzanie. Jednakże zwiedzili Molo w Sopocie oraz Wieżę Widowiskową, spacerowali także sopocką plażą. Tego dnia pogoda dopisywała i mogli także wybrać się do Gdańska. Podziwiali gdańską starówkę oraz Bazylikę Mariacką. Wspięli się także na wieże, która licz 400 schodów, co było nie lada wyczynem. Zachwycili się panoramą miasta Gdańsk.

Studenci byli bardzo zadowoleni z wycieczki i stwierdzili, że był to jeden najciekawszych wyjazdów podczas pobytu w Polsce.


Studia w programie Erasmus + to nie tylko nauka. To także możliwość podróżowania, zwiedzania i zawierania nowych znajomości. Nasze studentki podzieliły się z nami zdjęciami z odkrywania nowych miejsc. Dziękujemy!


List od studenki z Turcji

Busra2018


Semestr letni - Erasmus +

W semestrze letnim w roku akademickim 2017/2018 gościliśmy studentów w ramach programu Erasmus +. Studenci Ekonomii przyjechali z Serbii, Albanii i Turcji. Oprócz zajęć na uczelni, spotkań integracyjnych chętnie uczestniczyli także w wydarzeniach ważnych dla PSW. Dali się poznać jako fajni i otwarci ludzie. 

erasmus zima 2018


Studenci z Turcji w PSW

Nie tylko nauką student żyje. Po zakończonych wykładach studenci z Turcji, którzy na Wydziale Nauk Ekonomiczno - Społecznych realizują swoje zajęcia wybrali się na imprezę integracyjną z polsimi studentami. Była wspaniała atmosfera, było karaoke i mnóstwo świetnej zabawy.

studenci erasmus zima 17 18

erasmus 2018


Wykład dla studentów PSW

W dniu 23 czerwca 2017 r. gościliśmy wykładowców z John Naisbitt University w Belgradzie. Pani Ksenija Maltez, Pan Branimir Trosic oraz Zoran Mijailovic wygłosili wykład dla studentów kierunku Ekonomia. Wykład poprzedziło spotkanie z wykładowcami dotyczące dalszej współpracy naszych Uczelni. W spotkaniu uczestniczyła Pani dr Jolanta Sala, która rozmawiała z gośćmi na temat konferencji oraz publikacji możliwych do wspólnego zrealizowania.


Współpraca z John Naisbitt University

Po raz kolejny gościmy w murach naszej Uczelni pracowników z zaprzyjaźnionej Uczelni John Naisbitt z Serbii w ramach programu Erasmus +. Branka Marković – pracownik Departamentu Współpracy Międzynarodowej  oraz prof. Dragan Ćalović z Wydziału Sztuki i Projektowania z przyjemnością przyjechali do nas, żeby poznać Władze naszej Uczelni i spotkać się ze studentami. Tradycyjnie zostali oprowadzeni po poszczególnych działach Uczelni, zobaczyli sale wykładowe i sale do zajęć praktycznych. Dnia 8.04.2017 r. odbyło się spotkanie z Panią Prodziekan dr Beatą Pawłowską, aby m.in. omówić kolejne szczegóły dalszej współpracy. Następnie dla licznie przybyłych studentów z PSW, Branka i prof. Dragan poprowadzili spotkanie, na którym również zachęcali do studiowania na Uniwersytecie John Naisbitt w ramach programu Erasmus +. Zaprezentowali swoją Uczelnię, opowiedzieli o wydziałach i kierunkach, a największe zainteresowanie słuchaczy podczas prezentacji wzbudziła prezentacja Wydziału Sztuki i Projektowania. Dziękujemy za ciekawy wykład, życzymy miłego pobytu i do zobaczenia w Belgradzie!

John Naisbitt University


Wykładowcy z Karadeniz Technical University w Turcji

W dniach 27 – 31 marca 2017 r. mamy przyjemność gościć wykładowczynie z Wydziału Nauk o Zdrowiu z Karadeniz Technical University w Turcji. Panie Yesir Elif, Dilek Çilingir, Sevilay Hintistan i Kıymet Yesiliciek Calik uczą studentów w Turcji, m.in. akupresury i jej technik,  medycyny niekonwencjonalnej, terapii uzupełniającej w leczeniu oraz geriatrii. W czasie ich pobytu mogliśmy zapoznać się z systemem zdrowia w Turcji oraz leczeniem geriatrycznym obywateli Turcji. Udostępniły także swoje prezentacje naszym studentom, aby chodź trochę przybliżyć im swoją pracę.

AN OVERVIEW OF COMPLEMENTARY THERAPIES IN TURKEY

ACUPRESSURE AT LABOR

STATUS OF ELDERLY POPULATION IN TURKIYE AND WORLD AND ELDERLY POLITICS

goscie Turcja

 


Goście z Serbii

W dniach 13 – 17 marca 2017 r. gościmy w Powiślańskiej Szkole Wyższej pracowników biura współpracy międzynarodowej Uniwersytetu John Naisbitt w Belgradzie. Milan Dimic i Aleksandar Boskovic odwiedzili naszą uczelnię w ramach programu Erasmus+. Na spotkaniu z Panią Prorektor dr Katarzyną Strzałą – Osuch rozmawiali o umacnianiu współpracy między naszymi uczelniami, czego wyrazem jest przyjazd pięciu studentów którzy rozpoczęli naukę od semestru letniego na Wydziale Nauk Ekonomiczno – Społecznych. Milan i Aleksandar zwiedzili najatrakcyjniejsze atrakcje turystyczne Kwidzyna, które bardzo im się podobały. Zaprosili również naszych pracowników oraz wykładowców do odwiedzenia Belgradu w ramach programu. 

Naisbiit 1

Naisbitt 2

 


Studenci w PSW

Program Erasmus+ daje wiele możliwości młodym ludziom, którzy chętnie studiują poza granicami swojego kraju. W ramach programu mamy zaszczyt gościć w murach naszej uczelni studentów z Serbii oraz Turcji. Od lutego 2017 do maja 2017 nasi zagraniczni studenci nie tylko biorą czynny udział w wykładach, ale także w „życiu” Uczelni. Niezbędna okazała się ich pomoc przy organizacji nadania sztandaru naszej Uczelni,  w udziale na targach uczelnianych oraz szeregu innych ważnych wydarzeniach Powiślańskiej Szkoły Wyższej. W wolnych chwilach podróżujemy zwiedzając Polskę i niektóre państwa Europy. Studia upływają nam w miłym towarzystwie, a szereg spotkań integracyjnych bardzo zbliża nas do siebie. Mamy nadzieję, że jeszcze do nas wrócą.

erasmus studenci 2017 1

erasmus studenci 2017 2

erasmus studenci 2017 3

 


Przedstawicielki John Naisbitt University w PSW

W dniach 20 – 24.02.2017 r. PSW gości Anę Jurčic i Rankę Mitrovic, przedstawicielki Uniwersytetu John Naisbitt w Belgradzie, w którym władze naszej uczelni mieli przyjemność gościć w listopadzie 2016 r.

Wizyta odbywa się w ramach programu Erasmus Plus – mobilności z krajami partnerskimi.

Podczas pobytu na uczelni odbyły się spotkania ze studentami oraz z Panią Prorektor ds. Rozwoju i Współpracy dr Katarzyną Strzałą – Osuch. Zostały omówione wspólne projekty, w których będą uczestniczyć wykładowcy, pracownicy oraz studenci obu uczelni.

Dla Any i Ranki jest to pierwsza wizyta w Polsce tym bardziej jest nam miło, że wybrały naszą uczelnię. Doceniają uprzejmość i gościnność Polaków.

To nie ostatni przedstawiciele Uniwersytetu John Naisbitt na naszej uczelni. Już w marcu spodziewamy się wizyty dwóch pracowników biura współpracy międzynarodowej.

wizyta Serbia 2017

wizyta Serbia 2017 2

wizyta Serbia2017 3


Z wizytą w Powiślańskiej Szkole Wyższej

W okresie od stycznia do czerwca 2013 nasza uczelnia gościła wykładowców z Sakarya University, Osmaniye Ata Korkut University oraz Bayburt University w Turcji. Jest to kolejna wymiana między kadrą nauczycielską w ramach programu ERASMUS. W czasie swoich wizyt wykładowcy nie tylko przeprowadzają wykłady dla naszych studentów, ale poznają funkcjonowanie naszej uczelni. Wymiana studentów i wykładowców z PSW odbywa się już od kilku lat. Nasze partnerskie uczelnie pomagają nam w organizacji i biorą czynny udział w naszych przedsięwzięciach naukowych np. w cyklicznie organizowanej konferencji „Oblicza dobrobytu”.

c1
W przyszłości chcemy poszerzać tą współpracę prowadząc wspólne prace badawcze, razem pozyskiwać środki na planowane projekty, wzajemnie informować się o organizowanych międzynarodowych przedsięwzięciach naukowych, konferencjach itp., wzajemnie sobie pomagać w szkoleniu kadry i wreszcie podejmować działania i zintensyfikować wysiłki w celu przyspieszenia rozwoju Uniwersytetów.
c2c3
AG


 Współpraca międzynarodowa

Powiślańska Szkoła Wyższa od wielu lat deklaruje wolę uczestnictwa i uczestniczy w wymianie międzynarodowej kadry uniwersyteckiej oraz studentów. Oferujemy wymianę studentów, pracowników administracyjnych i kadry uczelnianej w licznych ośrodkach akademickich. Upowszechniamy wiele inicjatyw, które maja na celu podniesienie integracji międzynarodowej. Wzrost poziomu internacjonalizacji jest osiągany poprzez organizację i zwiększanie oferty programów wymiany. Przyjmowanie studentów z uczelni partnerskich, organizowanie licznych zajęć prowadzonych przez wykładowców zagranicznych oraz wysyłanie kadry naukowej za granicę, do naszych partnerów. Chcemy dzięki temu dać naszym studentom wykształcenie, które pozwoli im konkurować na rynku pracy zjednoczonej Europy. Ambicją naszej uczelni jest także podniesienie poziomu wiedzy na temat kultury innych narodów, likwidacja barier międzynarodowych, zwiększenie wzajemnego szacunku i zrozumienia. Współpraca międzynarodowa pozwala także pracownikom uczelni zaznajomić się z zasadami funkcjonowania oraz dobrymi praktykami akademickimi działającymi w uczelniach na całym świecie.
c4
Powiślańska Szkoła Wyższa nie ustaje w wysiłkach pragnąc stale poszerzać współpracę z partnerami zagranicznymi, ciągle poszukujemy nowych. W czerwcu 2012 naszym gościem był Melih Cosgun z Bilecik University (Turcja), a w lipcu i sierpniu planujemy kolejne, trzy wizyty zagranicznych dydaktyków. Nasi goście będą poznawać organizację uczelni, wykładowcy spotkają się ze studentami, a pracownicy administracyjni zapoznają się z komórkami PSW. Oczywiście nie zabraknie w programie ich wizyty zwiedzania naszego miasta, a także okolic.
c5

 Promując mobilność studentów, absolwentów i wykładowców mamy na celu stworzenie jak najszerszej oferty o wymiarze międzynarodowym. Jeśli chodzi o przyszłość wymiany międzynarodowej, to nasze działania będą koncertowały się na ciągłym ulepszaniu jakości i promocji wymian zagranicznych.


Do PSW przyjechał…

Program Erasmus jest przede wszystkim kojarzony z wymianą studentów. Jak wiadomo nasza uczelnia współpracuje z kilkunastoma uczelniami w ramach tego programu. Nie wszyscy jednak wiedzą, iż program wymiany międzyuczelnianej to nie tylko wymiana uczniów. Współpraca obejmuje także wymianę doświadczeń i wymianę kadry dydaktycznej. I tak poprzednio nasza uczelnia gościła dydaktyków z Litwy, z Siauliai College. Były to Panie Eslauda Mockeviciene i Kistina Gideikine, wcześniej zaś odwiedziła Kwidzyn Liucija Urboniené. Nasi dydaktycy dr Beata Pawłowska i mgr Daniel Osuch także byli z ramienia wymiany na Litwie, wygłaszając cykl wykładów.

Program wymiany kadry działa coraz prężniej, co niedawno doprowadziło do kolejnej wizyty. Do PSW przyjechał assist. prof. dr Selahattin Kaynak z Bayburt University w Turcji. Przebywał w Kwidzynie 22.05 – 27.05.2011 i przeprowadził serię wykładów dla studentów z Turcji i Litwy uczących się w naszej uczelni. Dr Kaynak jest cenionym specjalistą z dziedziny ekonomii, będąc w Kwidzynie podzielił się swoją wiedzą. Wykłady, które wygłosił dotyczyły ekonomii, gospodarki i finansów.
c6

Oczywiście nauka to nie wszystko. Dr Kaynak zwiedzał także miasto i bardzo ciepło wyrażał się o Kwidzynie. Chwalił naszą gościnność i organizację uczelni. Cieszymy się, iż mogliśmy gościć kolejnego specjalistę z innego kraju. Dzięki wymianie kadry dydaktycznej możemy się wiele nauczyć, podnieść jakość kształcenia, wymienić poglądy i doświadczenia, uczyć wzajemnie naszych kultur. Dr. Kaynak’owi dziękujemy za odwiedziny, poświęcony czas, życzymy wielu sukcesów w dalszej pracy dydaktycznej i oczywiście zapraszamy do Kwidzynia powtórnie.

AK


GOŚCIE Z LITWY

W ramach rozwijającej się międzynarodowej współpracy i wymiany doświadczeń Powiślańska Szkoła Wyższa gościła kolejnych pracowników z Siauliu Kolegija na Litwie.
Kristina Gideikiene wygłosiła dla studentów politologii PSW wykład na temat audytu wewnętrznego, zaś Eslauda Mockeviciene, pracująca w Biurze Współpracy na litewskiej uczelni, zapoznała się z działalnością naszej szkoły między innymi w zakresie organizowania praktyk studenckich, współpracy z międzynarodowymi i rodzimymi uczelniami.
Obie panie były bardzo mile zaskoczone serdecznym przyjęciem nie tylko ze strony władz uczelni, ale również samych studentów. Wykład prowadzony był w języku rosyjskim.
– Świetnie się porozumiewaliśmy – mowi Kristina Gideikiene – choć, nie ukrywam, że początkowo miałam ogromną tremę. Język nie stanowił żadnej bariery, jednak w swojej uczelni wykładam studentom, którzy mają po osiemnaście lat, natomiast tutaj spotkałam studentów starszych, w przedziale wiekowym od 20 do 45 lat. Zauważyłam, że wasi studenci są żądni wiedzy; to ogromna satysfakcja dla wykładowcy móc pracować z takimi ludźmi.
Panie zachwycone były również Kwidzynem i jego zabytkami, gościnnie uczestniczyły także w uroczystej inauguracji Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy PSW w Kwidzynie.
c7                                                                                                                     Od lewej: Eslauda Mockeviciene i Kistina Gideikine


Wizyta dydaktyka z Litwy

O REKLAMIE, MARCE I… POLSKICH KORZENIACH

Ostatnio w ławach Auli Głównej Powiślańskiej Szkoły Wyższej zasiedli zarówno studenci Wydziału Zarządzania naszej uczelni, jak i i seniorzy, słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku, by wysłuchać wykładu, prowadzonego przez Liuciję Urboniené, litewskiego dydaktyka, prowadzącego zajęcia z marketingu na partnerskiej uczelni Siauliali College.
Już sam temat wykładu dotyczący reklamy, marek produktów, a także znaczenia i odczytywania kodów kreskowych na produktach wzbudził ogromne zainteresowanie. Nie mniejsze zaciekawienie wywołał fakt, iż Liucija Urboniené bardzo dobrze mówi po polsku i zajęcia prowadziła w naszym ojczystym języku.
– Mam polskie korzenie, dlatego w moim domu uczono mnie języka polskiego. Moje dzieci, dziś dorośli już ludzie, również umieją mówić po polsku.
Czym jest reklama, jakie są zasady jej stosowania, co oznacza marka danego produktu, a także zawarty na każdym z nich kod kreskowy, to kolejne tematy, których wysłuchali zebrani. Okazało się, że największe zaciekawienie wzbudziło odczytywanie kodu kreskowego na towarach, które w rzeczywistości jest niezbyt skomplikowanym działaniem matematycznym. Zebrani otrzymali wykazy kodów kreskowych 18 krajów, największych producentów, i następnie, w ramach ćwiczeń, na dowolnie wybranym, posiadanym przy sobie produkcie, z pomocą podanego wcześniej wzoru, każdy z uczestników miał za zadanie odczytać dane dotyczące kraju, z którego pochodzi dany wyrób, a także inne ważne informacje dotyczące między innymi marki tegoż produktu.
– Wykład był bardzo ciekawy, już wiemy, jak rozpoznać producenta na danym towarze, musimy jeszcze trochę poćwiczyć. To spotkanie było niesłychanie miłe – powiedziały Panie Irena Goszczyńska i Danuta Szczypińska, słuchaczki UTW.
To nie pierwsza wizyta Pani Liuciji Urboniené na naszej uczelni. Była u nas także w zeszłym roku:
– Zauważyłam, jak bardzo wasza uczelnia się rozwija, wówczas trwał tu remont, teraz są przestronne sale wykładowe i sale ćwiczeń. Dodała również, że ma kontakt z polskimi studentami, przebywającymi obecnie na uczelni w Siauliali College.
Pod koniec spotkanie przerodziło się w luźną, przyjazną rozmowę. Jako że niektórzy z naszych słuchaczy UTW pochodzą ze Wschodu, konkretnie z Wilna, i pamiętają jeszcze litewski język, mieli więc możność, wspominając dawne czasy, porozmawiać z naszym gościem w tym języku.
c8

Liucija Urboniené, dydaktyk z litewskiej uczelni,
podczas wykładu w Powiślańskiej Szkole Wyższej

c9
Odczytywanie kodu kreskowego na towarze jest działaniem matematycznym


31.03.2012

Nowa wymiana z ERASMUSa

Z wielką satysfakcją chcemy poinformować, iż coraz więcej studentów z innych krajów studiuje na naszej uczelni za pomocą programu ERASMUS. W tym semestrze nie tylko przyjechali do nas nowi studenci, jest także kilka osób, które będą kontynuować naukę w PSW.
Przypomnijmy krótko na czym polega program ERASMUS. Jest to międzynarodowy program wymiany studentów, wykładowców, kadry nauczycielskiej i pracowników administracyjnych. PSW szczególnie intensywnie współpracuje w tym zakresie z uczelniami w Turcji: Sakarya University i Bilecik University oraz na Litwie: Siauliai State College. Aby zaspokoić rosnące zapotrzebowanie PSW podpisała wiele umów międzyuczelnianych, które zagwarantują rozwój programu ERASMUS przez następne kilka lat.
c10

Co przyciąga młodych ludzi do naszego kraju i naszej szkoły? Jak mówią jest to dla nich szansa na pogłębienie wiedzy o świecie i innych krajach. Podkreślają, iż pracodawcy w ich państwach bardzo cenią sobie otwartość, pomysłowość i nieszablonowe podejście do życia, a wybór studiów w innym kraju jest doskonałym sposobem, aby udowodnić, iż stać ich na wiele.
Mówią, że niewątpliwie poziom uczelni i szkół wyższych w Polsce, uznawany za granicą za wysoki, kusi zdobyciem prestiżu i lepszych kwalifikacji. Wymiana studencka jest to również dla nich sposób na podszlifowanie języka angielskiego, ponieważ zajęcia w naszej szkole odbywają się właśnie po angielsku.
Miło nam powitać nowych studentów. Z Litwy, z Siauliai State College, dołączyły do nas: Monika Gudaityte, Asta Pupininkaite oraz Panowie: Martynas Alijosius i Tomas Jakubaitis. W PSW będą zgłębiać m.in. tajniki marketingu, logistyki oraz finansów.

c11

Z Turcji przyjechała na semestr letni: Derya Bilgin, która wybrała mikroekonomię, zarządzanie inwestycjami, ekonomię polityczną oraz rozwój lokalny.
Są jeszcze studenci, którzy zostali u nas na dłużej i tak w semestrze letnim kontynuować naukę będą: Sonay Zorlu, Elif Kahveci, a także jeden Pan: Oguz Gungormez. W tym semestrze zajmą się przede wszystkim ochroną środowiska, logistyką, a także finansami.
Wszystkim studentom życzymy owocnej nauki, przypominamy jednak, iż nauka to nie wszystko, zachęcamy więc do zapoznawania się z naszą kulturą, językiem i oczywiście poznawaniem naszego miasta i kraju.


12.02.2011

ZIMOWY ERASMUS DOBIEGŁ KOŃCA

Znów dobiegła końca kolejna wizyta zagranicznych studentek z Sakarya University (Turcja), które spędziły zimowy semestr w Powiślańskiej Szkole Wyższej i uczęszczały tutaj na zajęcia prowadzone w języku angielskim. Po pół roku ciężkiej pracy, pozostało tylko zaliczenie wszystkich egzaminów na identycznych zasadach jak pozostali studenci, czego dokonały bez większych problemów.

Pobyt w Polsce nie opierał się wyłącznie na nauce. Studentki z Turcji bardzo chętnie uczestniczyły w wyjściach do kina, dyskotek oraz w wyjazdach turystycznych do różnych polskich miast, dzięki którym mogły lepiej poznać zabytki i kulturę Polski.

Nasi goście z utęsknieniem wrócili już do swoich domów rodzinnych, a semestru spędzonego w Kwidzynie z pewnością nie zaliczą do czasu straconego ze względu na pomocną kadrę dydaktyczną PSW oraz różnorodność zajęć i atrakcji poza zajęciami akademickimi. Nam pozostaje mieć tylko nadzieję, że jeszcze kiedyś do nas wrócą.

W tym roku w PSW gościliśmy Yilmaz Azize Duygu, Kayar Özge i Kayar Ezgi.
c12                                                             c13c14c15c16
Tekst GT
zdjęcia MŁ


18.01.2011

Goście z Erasmusa 2010

Podobnie jak w ubiegłym roku, znów gościmy w PSW studentów z programu Erasmus. Tym razem odwiedziły nas trzy dziewczyny z Sakarya University (Turcja):
c17

Yilmaz Azize Duygu –> International Relations (stosunki międzynarodowe);
Kayar Özge –> Public administration (administracja publiczna);
Kayar Ezgi –> International Relations (stosunki międzynarodowe);

Przyjazd zagranicznych gości to dla nas zawsze wielkie wydarzenie, dlatego zaraz po przyjeździe dziewczyny zostały bardzo serdecznie powitane i przedstawione wszystkim pracownikom uczelni.
c18W Polsce, uczęszczają na prowadzone w języku angielskim zajęcia na Wydziale Zarządzania. Są bardzo pilnymi i sumiennymi studentkami. W chwilach wolnych od zajęć, bardzo chętnie chodzą do dyskotek, klubów i na basen, a także poznają polską kulturę poprzez wyprawy do bibliotek i zwiedzanie okolic.
c19

 Dziewczyny niezwykle miło zostały przyjęte przez naszych studentów i w każdej chwili mogą liczyć na ich pomoc, nie tylko w studiowaniu, ale również w oprowadzaniu po mieście.

GT/PSW
Powodzenia!


06.07.2010

Pożegnanie z Erasmusem

Wszystko, co dobre szybko się kończy, a więc także wizyta zagranicznych studentów (dla przypomnienia 6 z Turcji i 2 z Litwy) w ramach programu Erasmus dobiegła końca. Po pół roku ciężkiej pracy, wszyscy otrzymali upragnione zaliczenia, których uzyskanie nie było takie łatwo, jak mogłoby się wydawać… Każdy z uczestników musiał przygotować szereg prezentacji na tematy związany z jego kierunkiem studiów.

Prezentacje przygotowane przez studentów są niezwykle ciekawe i z pewnością wzbogacą naszą wiedzę o wiele nowych informacji, dotyczących ich rodzimych krajów. Np. jeden ze studentów z tureckiego Bilecik University wygłosił prezentację na temat polityki ochrony środowiska w Turcji, wskazując na problemy w poszczególnych częściach kraju. „Trzeba przyznać, iż z oficjalnych doniesień z telewizji, czy nawet czasopism naukowych, nie jesteśmy w stanie tak dobrze wyobrazić sobie życia mieszkańców Turcji, w kontekście uwarunkowań środowiskowo-socjologicznych, jak po prezentacji sześciu tureckich studentów” – mówi dr Katarzyna Strzała-Osuch, prowadzący przedmioty ekologiczne w PSW w Kwidzynie, jak również koordynator programu Erasmus.

Nasi goście z utęsknieniem czekają już na powrót do swoich domów rodzinnych, zwłaszcza patrząc na polskie lato za oknami :). Natomiast nam będzie przykro, że już za chwilę ich z nami nie będzie, bo spędziliśmy razem mnóstwo wspaniałych i niezapomnianych chwil. Byli też swego rodzaju „wyzwaniem” dla uczelni w Kwidzynie.


c20HiIaI KaIdirim, Ibrahim Batuhan Karsantik, Burcu Sertkaya, Őmer Çakir

c21
Őmür Aras, Neşe Uzun


Voyage, voyage…

W dniach 29.05-2.06.2010, studenci zagraniczni, odbywający studia w PSW w ramach programu ERASMUS wraz z opiekunką Magdaleną Łapacz, odbyli niezapomnianą podróż do jednego z najpiękniejszych polskich miast- Krakowa.
Przez 5 dni zwiedzili najbardziej urokliwe, krakowskie zakątki m.in. Rynek Główny, Wzgórze Wawelskie (Zamek Królewski, Katedra Wawelska, Smocza Jama), Kościół Mariacki oraz Barbakan i mury miejskie. W programie znalazły się również liczne muzea i mniejsze kościoły. Natomiast, 31.05.2010r., nasi studenci pojechali do miejsca pamięci największej zbrodni w dziejach ludzkości – Państwowego Muzeum Auschwitz – Birkenau w Oświęcimiu. Dla wszystkich uczestników była to doskonała lekcja historii i tolerancji.

c22                                                                                            Państwowe Muzeum Auschwitz – Birkenau w Oświęcimiu


Wyjazd okazał się „strzałem w dziesiątkę”. Pogoda dopisywała przez cały pobyt. Każdego dnia, studenci spacerowali po Krakowie od wczesnych godzin porannych, aż do późnego popołudnia. Po wyczerpującym i pełnym nowych wrażeń zwiedzaniu, wracali do studenckiego hostelu, by na nowo zebrać siły. Mimo tak napiętego programu, wszyscy świetnie się bawili.

c23                                                                                                                          Wawel (w tle studenci)


19.05.2010

WYBRALI KWIDZYN

Powiślańska Szkoła Wyższa od kilku lat uczestniczy w programie Erasmus, polegającym na międzyuczelnianej wymianie studentów z różnych stron świata na okres jednego semestru.
W semestrze letnim (luty-czerwiec 2010) gościmy u nas studentów finansów- Paulius Jaugelavičius, Mantas Giniatas z litewskiego Šiauliai College oraz studentów administracji publicznej – Neşe Uzun, HiIaI KaIdirim, Ibrahim Batuhan Karsantik, Burcu Sertkaya, Őmer Çakir z tureckiego Bilecik University, oraz Őmür Aras z tureckiego Sakarya University. W naszym kraju uczęszczają m.in. na zajęcia z etyki w biznesie i administracji, polityki środowiskowej, międzynarodowego prawa publicznego, a także negocjacji antyterrorystycznych.
Nasi goście są nie tylko niezwykle ambitni i pracowici, ale również otwarci na poznawanie polskiej kultury. Podczas zwiedzania zamków w Malborku i Kwidzynie z zainteresowaniem wsłuchiwali się w ich historię. Oprócz tego, Neşe Uzun, Őmer Çakir, Őmür Aras (wszyscy troje z Turcji) wraz z p. Magdaleną Łapacz reprezentowali naszą szkołę na Targach Akademia 2010 w Gdańsku, które odbywały się w dniach 17-19 marca. Jednak życie studenckie nie składa się wyłącznie z obowiązków. W chwilach wolnych od zajęć nasi goście bardzo chętnie odwiedzają miejsca, gdzie mogą się zrelaksować, np kręgielnie, kina, kluby. Studenci z Litwy zdecydowanie bardziej preferują aktywność fizyczną i większość wolnego czasu spędzają w kwidzyńskiej siłowni.
Wizyta przebiega w przyjaznej atmosferze, a goście już na dobre zaaklimatyzowali się w naszym kraju. Mamy nadzieję, że do czerwca nic nie ulegnie zmianie. Niestety koniec tegorocznego programu zbliża się nieuchronnie do końca i na pewno będzie nam bardzo smutno, kiedy powrócą do swoich krajów.

c24                                                           Paulius Jaugelavičius, Mantas Giniatas, Burcu Sertkaya, HiIaI KaIdirim, Ibrahim, Batuhan Karsantik, Őmür Aras

c25                                                       Paulius Jaugelavičius, Mantas Giniatas, Ibrahim Batuhan Karsantik, Őmür Aras

c26Od lewej: Neşe Uzun, Őmür Aras, Mantas Giniatas


WYMIANA STUDENTÓW

W piątkowe przedpołudnie 05 października, w auli WSZ odbyło się spotkanie ze studentami z Turcji, którzy w roku akademickim 2007/2008 będą realizować część programu swoich studiów na Wydziale Zarządzania naszej uczelni. Na co dzień Gulsum Keskin, Meltem Pirgaip oraz Muberra Iskil studiują w Sakarya – przepięknej miejscowości w południowej części Turcji.
                                                                               c27c28
Wraz z aktywnym poznawaniem polskiej kultury, historii i tradycji, Gulsum, Meltem, i Muberra będą uczestniczyć w zajęciach z przedmiotów ekonomicznych.
Należy dodać, iż zagraniczną wymianę studentów umożliwia efektywna współpraca między uczelniami w ramach programu Socrates- Erasmus.
Naszym gościom życzymy sukcesów w nauce i niezapomnianych wrażeń z pobytu w Wyższej Szkole Zarządzania w Kwidzynie.

 

 

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech