Ze względu na postępujące starzenie się polskiego społeczeństwa opieka geriatryczna jest jednym z ważnych tematów zarówno dla władz różnych szczebli, systemu ochrony zdrowia, opieki społecznej, badaczy, jak i dla każdego z nas. W związku z tym może zainteresuje Państwa Informacja Najwyższej Izby Kontroli o wynikach kontroli: FUNKCJONOWANIE MEDYCZNEJ OPIEKI GERIATRYCZNEJ w okresie od 1 stycznia 2017 r. do 6 października 2021 r.
Jeśli chodzi o ustalenia NIK na temat personelu medycznego zaangażowanego w opiekę geriatryczną nie ma zaskoczenia – zarówno liczba lekarzy geriatrów jak i pielęgniarek specjalizujących się w opiece nad starszymi pacjentami jest niewystarczająca. Brak ten stanowi jedną z przeszkód w rozszerzaniu opieki geriatrycznej w Polsce.
Ponadto z Informacji wynika, że
- dostęp do opieki geriatrycznej jest zróżnicowany pomiędzy województwami i nieodpowiadający zapotrzebowaniu
- nie wprowadzono standardów opieki geriatrycznej
- środki na poprawę dostępności świadczeń geriatrycznych nie zostały zwiększone
- współpraca między OW NFZ a jednostkami samorządu terytorialnego, organizacjami świadczeniodawców i ubezpieczonych oraz z konsultantami wojewódzkimi i krajowym w dziedzinie geriatrii jest niewysterczająca
- pacjenci uprawnieni do świadczeń geriatrycznych leczą się głównie w poradniach specjalistycznych i na innych oddziałach szpitalnych, przede wszystkim wewnętrznych
Pewien pogląd na stopień dostępności świadczeń geriatrycznych daje zapoznanie się z liczbą oddziałów oraz poradni geriatrycznych w Polce w roku 2017 i 2020, co zostało zobrazowane na poniższych ilustracjach.
Całość Raportu można pobrać ze strony:
https://www.termedia.pl/mz/Geriatria-priorytetowa-tylko-w-niektorych-wojewodztwach,46622.html