Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech
plenfrdeuk

 

Szanowni Państwo,

przekazujemy informacyjnie pismo od naszych Partnerów z Ukrainy ?, czując szczęście i radość, że mimo działań wojennych, trudu, strachu, niepewności nadal działają, informują nas o swoim stanie i oczywiście walczą. W imieniu całej naszej społeczności akademickiej, jak sądzę, przesyłamy wszystkim obywatelom Ukrainy, którzy zdecydowali się na pozostanie w Ojczyźnie i czynną walkę z najeźdźcą, całe nasze wsparcie i wiarę, iż w końcu zwycięży rozsądek, demokracja, wolność i niepodległość .. zwyciężą prawa człowieka, ale również prawa Ukrainy i jej Obywateli do samostanowienia o swoim statusie niezależnego, suwerennego państwa.

W tej trudnej chwili Ukraina i jej naród najbardziej potrzebują wsparcia. Ciężko zakwestionować zasadność tej potrzeby - wyraźnie podkreślanej przez Ukraińskie władze, armię i aktywistów - zwłaszcza w tak ważnym, egzystencjalnym momencie dla przyszłości kraju.

Społeczności akademickie już wielokrotnie zasłynęły ze swojej zdolności do prowadzenie efektywnych działań oddolnych. To jest ten moment, kiedy politycy powinni dostać stanowcze przesłanie, że obywatele, w tym społeczności akademickie oczekują, iż podejmą każdy niezbędny krok, by wojnę zakończyć i boleśnie ukarać agresora. W ostatnich kilku dniach to właśnie duża mobilizacja społeczna okazała się jednym z kardynalnych elementów zmiany szeregu paradygmatów prowadzenia polityki w kluczowych obszarach stosunków międzynarodowych, gospodarki i obronności. To niesłychana mobilizacja społeczna doprowadziła do jedności społeczności międzynarodowej w konsekwentnym potępianiu agresji i izolacji Rosji. Wszyscy, jako ludzie wykształceni i inteligentni powinniśmy szczególnie podkreślać, że wojna z każdą następną dobą niesie katastrofalne skutki dla ludności cywilnej i środowiska naturalnego.

Społeczności akademickie również od zawsze cechowały empatia do bliźniego, silne poczucie przynależności do wspólnoty i gotowość do niesienia pomocy. To jest ten moment, kiedy możemy wesprzeć tych, którzy szukają schronienia uciekając od wojny, ale również tych, którzy zdecydowali się czynnie przeciwstawić agresji. To przecież właśnie środowisko akademickie, realizując swoją misję, w tym społeczną odpowiedzialność uczelni od wielu lat rozwijało i wzmacniało swoją wrażliwość na potrzeby różnych grup społecznych, w tym mniejszości. Ta cecha jest szczególnie pożyteczną w tak trudnych i często chaotycznych warunkach udzielania pomocy humanitarnej zarówno na terenie Polski, jak również na terenach objętych działaniami wojennymi. Okażmy wsparcie poprzez wolontariat albo pomoc finansową czy rzeczową - to bardzo ważne. Słowa wsparcia i solidarność międzynarodowa, które w nieludzkich warunkach wojny podtrzymują na duchu dzielnie walczący naród, są także w cenie, a odruchy zwykłej ludzkiej życzliwości nieocenione.

Najważniejsze, by nie zachowywać się biernie. Znaleźć w sobie siły i motywację, by walczyć z niesprawiedliwością, która dzieje się przed naszymi oczyma. To jest postawa, która powinna cechować nasze akademickie społeczności, zdecydowanie zauważalna i ceniona, jak widać przez naszych Partnerów na Ukrainie. To jest także ten moment, kiedy musimy być przekonani o potrzebie zmiany otaczającej nas rzeczywistość, by jej nie stracić na zawsze. Zaś Ukraiński naród swoją postawą już pokazał całemu światu, jakimi ważnymi wartościami są wolność i demokracja i dlaczego warto o nie walczyć.

Szanowni Państwo,

mając na uwadze problemy, jakie w związku z trwaniem działań wojennych na Ukrainie, mogą dotyczyć także Państwa i Państwa rodzin Powiślańska Szkoła Wyższa podjęła decyzję o wprowadzeniu pakietu pomocowego.

Dla studentek i studentów dotkniętych działaniami wojennymi przygotowany został pakiet pomocowy obejmujący miedzy innymi:

- przesunięcie w czasie i rozłożenie na dogodne raty opłat za naukę, bez konsekwencji odsetkowych;
- możliwość ubiegania się o bezzwrotną zapomogę przeznaczoną na zaspokojenie niezbędnych potrzeb socjalno - bytowych;
- możliwość ubiegania się w każdym terminie o stypendium socjalne, z uwagi na konieczność opieki nad dodatkowymi członkami rodziny;
- elastyczne podejście do procesu kształcenia;
- fachowe wsparcie psychologa wg zaplanowanych spotkań i/lub wg potrzeb;
- możliwość skorzystania ze wsparcia samorządu studenckiego oraz wolontariuszy PSW;

Naszą główną zasadą jest „jesteśmy dla studenta” i każdy z Państwa może liczyć na indywidualne podejście i rozpatrzenie każdej ze spraw.

Wszystkim naszym studentom zawsze gwarantowaliśmy i gwarantujemy wsparcie i zrozumienie i to się nie zmienia i nigdy nie zmieni. Prosimy o kontakt z dziekanatem i/lub Panią Prorektor ds. dydaktycznych i studenckich dr Beatą Pawłowską, prof. PSW.

Image

 

Drodzy Studenci Wydziału Nauk o Zdrowiu, pochodzenia ukraińskiego,

potrzebna jest Wasza pomoc przy obsłudze punktu pierwszej pomocy dla Uchodźców w Gdańsku na Dolnej Bramie 8.

Pomoc potrzebna jest przede wszystkim w dogadaniu się z potrzebującymi i zebraniu wywiadu medycznego.

Kontaktować prosimy się z Panią Magdaleną Włochowicz:
nurse-med@op.pl

Wierząc w Wasze wielkie ❤️ liczymy, że pomożecie swoim braciom i siostrom w potrzebie.

Mieszkanie dla rodziny uchodźców (max. 5 osób) w pełni wyposażone (kuchnia z jadalnią / łazienka / 3 pokoje) dostępne od zaraz. Jesteśmy przyjaźni wszystkim zwierzętom, więc jest możliwość zakwaterowania również psów / kotów i innych "zwierzęcych" członków rodziny. Dodatkowo uchodźcy będą pod opieką wolontariuszy - studentów PSW.

Serdecznie zapraszamy ?

mieszkanie

Kochani,
bardzo, naprawdę bardzo Wam wszystkim dziękujemy za Waszą reakcję na apel o pomoc rzeczową dla uchodźców ❤️❤️.

Najpotrzebniejsze rzeczy na teraz:
-bandaże
-bandaże uciskowe
-tabletki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe
-syropy przeciwbólowe i przeciwgorączkowe
-maści rozgrzewające i przeciwbólowe
-syropy przeciwkaszlowe dla dzieci i dorosłych
-plastry duże
-środki do dezynfekcji ran
-gazy
-folia NRC
-podkłady medyczne
-sól fizjologiczna
-antybiotyki
-nożyczki
-podpaski
-tampony
-pampersy (brakuje właściwie wszystkich rozmiarów, ale najbardziej: 1, 2, 5 oraz 6)
-chusteczki nawilżane
-mleko modyfikowane dla niemowląt i dzieci
-słoiczki typu Gerber
-batony energetyczne
-produkty wysokokaloryczne- np.czekolada i inne słodycze
-środki higieny osobistej, w tym te dla niemowląt i dzieci
ale także:
-KOCE
-KARIMATY
-ŚPIWORY
-KOŁDRY

Powinny to być rzeczy z dłuższą datą przydatności do spożycia.
Leki nieotwierane, w oryginalnych oparkowaniach- z terminem ważności minimum 3 miesiące.

Apteczka dla Ukrainy

 

Włączyliśmy się także w akcję „Apteczka dla Ukrainy” i tu mamy kolejną listę potrzeb:

? 500 sztuk toreb, pokrowców, myślę o 20 l torbach na siłownię. Coś co posłuży za opakowanie. Mogą być też torby termiczne w podanym litrażu.
? 5000 opasek elastycznych
? 1000 szt. chust trójkątnych
? 5000 szt. gazy, najlepiej 1 m2
? 500 szt. plastra w rolce
? 500 szt. plastrów z opatrunkiem
? 500 szt. nożyczek
? 1000 szt. wody niegazowanej 0,5 l
? 1000 szt. worków na śmieci 60 l
? 1000 szt. op. hydrożelowych, min  10 cm x 10 cm
? 1000 szt. folia termiczna
? 500 op. rękawiczek  roz. M lub L
? 500 szt. małych op. płynów dezynfekcyjnych do ran max 250 ml
? 5000 szt. dużych plastrów z opatrunkiem 20 cm x 10 cm
? jeśli ktoś ogarnie hemostatyki to po 1 szt byłby ogień, czyli 500 szt.
? paracetamol 500 mg ? 1500 op.
? 2500 szt. batonów/ czekolad, im więcej cukru tym lepiej
? 1000 szt. żeli dezynfekcyjnych do rąk
? 500 op. chusteczek nawilżanych
 

Liczymy na Wasze WIELKIE ❤️❤️❤️

Władze Uczelni mają możliwość  i przewidują różne formy wsparcia dla naszych studentów i wykładowców z Ukrainy.

Prosimy o kontakt z Biurem Rektora i/lub Prorektorem ds. dydaktycznych i studenckich wszystkie osoby potrzebujące wsparcia i pomocy. Na potrzeby będziemy reagować indywidualnie w miarę naszych możliwości. 

Jako społeczność akademicka, o wysokim poczuciu moralności, w tym społeczność silnie umiędzynarodowiona, stanowczo sprzeciwiamy się jakimkolwiek działaniom wojennym, które w żadnym przypadku, jak uczy nas historia, nie rozwiązywały problemów geopolitycznych, ale prowadziły do ich pogłębienia i milionów ludzkich dramatów.

Wszystkie narody, nawet pomimo dziesiątek różnic, mogą żyć w pokoju i współdziałać. Szczególnie przejawia się to w środowisku nauki. Społeczność naszej Uczelni, w tym wykładowcy i studenci od lat budują pozytywne relacje ze swoimi koleżankami i kolegami z Ukrainy i Rosji. 

Przecież wszyscy bardzo dobrze pamiętamy … bądźmy wszyscy dla siebie wsparciem, pozostańmy solidarni.

Image

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech