Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech
plenfrdeuk

grafika LPR

Na kierunku RATOWNICTWO MEDYCZNE Powiślańskiej Szkoły Wyższej od roku akademickiego 2021/2022 – nowe, innowacyjne moduły kształcenia i możliwości!!!

Pierwsze loty w celu ratowania życia w Polsce sięgają jeszcze okresu międzywojennego. Chociaż ich rozwój został przerwany na czas wojny, już w 1955 r. powołano do życia lotnictwo sanitarne. Powstało wówczas piętnaście Zespołów Lotnictwa Sanitarnego na terenie całego kraju oraz Centralny Zespół Lotnictwa Sanitarnego w Warszawie. Do ich zadań należał transport chorych i rannych, ale też m.in. krwi, leków i samych lekarzy. Początkowo transporty były wykonywane za pomocą samolotów, a od lat 60. również z wykorzystaniem śmigłowców.

Obecnie Lotnicze Pogotowie Ratunkowe to podmiot niebędący przedsiębiorcą prowadzony w formie samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej podległy Ministrowi Zdrowia, zajmujący się w polskim systemie opieki zdrowotnej udzielaniem świadczeń zdrowotnych w ramach ratownictwa medycznego, w tym wykonywaniem medycznych czynności ratunkowych oraz wykonywaniem lotniczego transportu sanitarnego. Lotnicze Pogotowie Ratunkowe powstało w 2000 roku. Zarządzeniem Ministra Zdrowia z 9 listopada 2016 r. nastąpiła zmiana nazwy podmiotu na „Lotnicze Pogotowie Ratunkowe".

W ramach LPR w Polsce funkcjonuje HEMS (ang. Helicopter Emergency Medical Service),  Śmigłowcowa Służba Ratownictwa Medycznego. Obecnie LPR dysponuje ponad dwudziestoma bazami stałymi, między innymi w Warszawie, Gdańsku, Katowicach, Białymstoku, Koszalinie, Lublinie, Kielcach, Opolu, Suwałkach, Szczecinie, Wrocławiu i Gorzowie Wielkopolskim. Oprócz opisywanych baz funkcjonuje również Samolotowy Zespół Transportowy. W każdej bazie załoga jest gotowa do startu w ciągu 3 minut od otrzymania zgłoszenia.

Każdy zespół helikoptera składa się z pilota, lekarza i ratownika medycznego lub pielęgniarza. Wymagania stawiane przed kandydatami do załogi LPR są dość wysokie, żeby zapewnić pełen profesjonalizm i bezpieczeństwo przy opiece nad pacjentami. Członkowie załóg ratowniczych są szkoleni w sposób ciągły. Przy centrali LPR w Warszawie działa Ośrodek Szkolenia Lotniczego, do którego przez cały rok przyjeżdżają załogi z całej Polski w celu doskonalenia się. W ośrodku znajduje się też symulator lotu, wiernie odzwierciedlający kabinę użytkowanego śmigłowca EC 135. Piloci mogą w nim trenować wszelkie sytuacje, np. awarię silnika. W szkoleniach biorą też udział ratownicy medyczni i pielęgniarze, którzy w trakcie lotu są prawą ręką pilota.

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech